Kā izvēlēties profesionālu fotogrāfu?

Kā izvēlēties profesionālu fotogrāfu?

Kā atpazīt profesionāli no tik daudzajiem foto pakalpojumu piedāvātājiem?

Ticiet man, nav vienotas formulas kā atpazīt profesionālu fotogrāfu vai vienkāršu fotomīli-amatieri, vai vieglas peļņas tīkotāju (haltūristu), kurš no sava pamatdarba brīvajā laika piepelnās sestdienās fotografējot kāzas.

Atcerieties, lai cik skumji to nebūtu atzīt, bet cena ir viens no kritērijiem.

Kā teicienā "skopais maksā divreiz", protams, es nevaru izsekot visu kāzu fotogrāfu pakalpojumu cenu klāstam (piedodiet), bet šobrīd LABA, pieredzējuša un profesionāla kāzu fotogrāfa cena svārstās no 500 EUR līdz 800 EUR un pat vēl vairāk. Tas gan netieši, bet tomēr saistīts - cikos fotogrāfs sāk savu darbu, cikos beidz, cik tālu ir svinību vieta. Arī viesu skaits ir ne mazsvarīgs, jo, ja lūgto viesu skaits ir 60, es ieteiktu izvēlēties fotogrāfu, kurš strādā ar asistentu, lai paspētu iemūžināt visu un visus.

Profesionāls fotogrāfs noteikti piedāvās arī cita veida fotogrāfiskos pakalpojumus, būs iesaistījies fotogrāfiskās aktivitātēs un, visticamāk, būs arī kādas foto organizācijas biedrs, piemēram, Latvijas Kāzu Fotogrāfu Asociācijas, kas darbojas jau 5 gadus.

Otrkārt, palūdziet fotogrāfam parādīt ne tikai viņa labāko kāzu fotogrāfiju izlasi, bet gan, piemēram 2-3 dažādu kāzu fotogrāfijas visas dienas garumā un tikai tad varēsiet spriest par viņa profesionalitāti un rokrakstu.

*Iegaumējiet, ja neesat no dabas atraktīvs pāris, nez vai Jūs dabīgi varēsiet iejusties šobrīd modē esošajās bildēs ar atraktivitātēm reklāmas stilā un ja godīgi, vai tas ir vajadzīgs??? Jā, tās bildes nenoliedzami ir interesantas, bet vai kāzu dienā un kāzu tērpā? Piemēram, līgaviņa stāv futbola laukuma vārtos un ar pārspīlētu atraktivitāti cenšas noķert bumbu???  

Esmu ievērojusi, ka tieši latviešiem kāzas iedalās it kā divos variantos – vienas ir tradicionālas kāzas, kurās jāpaspēj visas vedēju ieplānotās aktivitātes, bet fotografēšanai atvēlētais laiks ir niecīgs. Un ir otrs variants, kad primārais ir skaistas bildes un jaunais pāris pie tām piedomājis īpaši, jā tad piekrītu - tas varētu būt izņēmums un atraktivitātē un izdomā jaunie pāri un fotogrāfi varētu pat sacensties. 

Jau 28 gadus strādājot kāzās, man izveidojies tāds kā moto, kādam jābūt labam kāzu fotogrāfam - "Kāzu fotogrāfs ir it kā vērotājs no malas, vai pat jaunā pāra ēna un iemūžina kāzu procesu visas dienas garumā kā neredzamais cilvēks. Tieši tad kāzu bildes, manuprāt, ir vispatiesākās vēstures liecinieces...". Izņēmums ir speciāli pozētās smukumbildes un salonportreti. Un, protams, arī šim apgalvojumam mēdz būt izņēmumi, kad fotogrāfs uzņemas pietiekami lielu organizatorisku lomu kāzu dienas norisē (tieši pagājušais gads bija spilgts piemērs tam).

Un, iegaumējiet - nekad neviens sevi cienošs fotogrāfs klientam nerādīs un neatdos neapstrādātu materiālu. Lai to kvalitatīvi sagatavotu nepieciešamas kā minimums 2 nedēļas līdz pat 2 mēnešiem un tas atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem, piemēram sezonas un fotogrāfa noslogojuma.

Šobrīd ir tendence izvēlēties drukātas foto grāmatas, bet ceru, ka tas ir pārejoši, jo kvalitāte kuru piedāvā Latvijas grāmatu drukātavas neatbilst manam priekšstatam par vārdu "kvalitatīvs". Un kas gan var būt skaistāks par īstu kāzu albumu, kurā glīti ielīmētas kāzu bildes un ar roku rakstīti paraksti zem bildēm... mīļi, jauki, vienreizēji un nenoliedzami intīms pasākums to veidojot.

* Ja esat nolēmuši kāzu dienā doties arī uz fotostudiju, piesakieties laicīgi, jo labākās studijas, tāpat kā skaistākie viesu nami, vasarā ir pārslogotas. Un fotosalonu vai studiju izvēlieties rūpīgi - ne vienmēr tā labākā būs pa ceļam no baznīcas uz mielasta vietu (pie sava friziera jūs arī brauciet cauri visai pilsētai).

Kā divos vārdos Jums varētu raksturot, kā izvēlēties studiju? Jāatzīst, cena par kvalitatīvu pakalpojumu būs augstāka (piemēram, vienkāršs dokumentu foto šobrīd jau maksā 7 euro). Un es tomēr ieteiktu izvēlēties nevis atsevišķu pozu fotogrāfijas, bet kādu no piedāvājumā esošām kāzu foto sesijām. Un ticiet man, tieši pēc studijas fotogrāfijām mājas ģimenes albumā mēs redzam kāda tad izskatījās vecmāmiņa, krustmāte un mamma savā kāzu dienā. Protams, nevar salīdzināt tehniskās iespējas pagājušajā gadsimtā un izbijušo "padomju standartu". Šobrīd studijas fotogrāfijas ir daudz mūsdienīgākas, dinamiskākas, atraktīvākas, jo tāpat kā tērpu mode, arī studijas fotogrāfiju mode mainās, arī tehniskās iespējas ir augušas... Prasmīgi strādājot ar gaismām, studijas fotogrāfs izceļ visu ko vēlamies redzēt, ieteiks, kur likt rokas, kā turēt pušķīti un sakārtos katru kroku kleitai. Vienvārdsakot, ieraudzīs un, ja vajadzēs, pielabos katru sīkumu.

* fotografējoties studijā Jums nebūs jāuztraucas par laika apstākļiem, spilgto sauli vai lietu.

* Fotografēšanai ieplānojiet pietiekami daudz laika - pēc gadiem nevarēsiet paskaidrot bērniem, ka kāzu bildes nav izdevušās pārāk labi, jo esat steigušies pie mielasta galda.

IEGAUMĒJIET! Un noteikti neuzķeraties uz akcijām i-netā, kur jo vairāk pircēju, jo lētāk, tas gan laikam nav šīs tēmas stāsts, bet elementāri parēķiniet, kā var 1 stundas sesijā klientam solīt uzņemt 150 studijas kadrus???  Ja stundā ir 60 minūtes, tātad Jums sola minūtē nofotografēt 2 ar komatu studijas bildes!? Iespaidīgi, taču tā drīzāk izskatās kā tāda pirmās formulas sacīkšu cienīga māžošanās telpā ar studijas gaismām... kur Jūs kustaties un "fotogrāfs" tur pirkstu uz fotoaparāta slēdža...

* Brīvā dabā kāzu dienā smukumbilžu fotografēšanai jāparedz vismaz 1 stunda (piemēram 2-3 vietās pa 20 min). Tādā veidā Jūs saņemsiet dažādās vietās sabildētas smukumbildes.

* Ja visu dienu jums līdzās ir bijis fotogrāfs-reportieris, tad tāpat kā muzikantus un šoferi, arī viņu vajadzētu uzcienāt ar vakariņām.

Fotogrāfam vēlams atvēlēt vietu pie kopējā galda, vēl jo vairāk tāpēc, ka viņam jāseko līdzi visam notiekošajam, lai ko svarīgu nepalaistu garām un pagūtu iemūžināt.

* Vedējiem pirms kāzām lietderīgi būtu izrunāties ar fotogrāfu un video operatoru par dienas norisi, lai tie varētu laikus sagatavoties scenārijā paredzētajiem momentiem un sniegtu Jums vērtīgus padomus.

Jūsu Linda Ratuta

Back to Top